web page hit counter
BuiltWithNOF
2010 Scottish Show Results

If you or your dog are in any photographs you are unhappy with being published then please contact the webmaster to have it removed immediately.

Date

Show

Judge

Best of Breed

Owner

Further awards

Jan 3rd

Kilmarnock

Mr Jeff Luscott

Newlin Anchorman

McCourtney

-

9th

Paisley

Mrs M Boulcott

Newlin Bailiff JW

Calikes

Group 3

16th

Bon Accord

Mr R Greaves

Benroma Willow at Carvaha

Matthew

-

17th

Falkirk

Ms E McKnight

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

Group 1

31st

Annandale

Ms Lynda Johnstone

Longdalefarm Archie ShCM (Best AV Hound NSC)

Ravell

Group 1

Feb 7th

Caledonian

Mr D McMillan

Rhiconich Glenda

Findlay

-

13th

Rutherglen

Mrs Rusty Grayson

Newlin Bailiff JW

Calikes

Group 1

14th

Coatbridge, Airdrie & Dist.

Mr GM Burton

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

Group 2

27th

Irvine & District

Mr Kevin Young

Newlin Anchor Chief

Watson & Fallon

Group 2

28th

Catrine

Miss A Morland-Allan

Newlin Bailiff JW  ShCM

Calikes

-

28th

East of Scotland

Mr E Webster

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

Group 3

Mar 20th

Clydebank & District

Mr Derek Smith

Newlin Bailiff JW  ShCM

Calikes

Group 3

28th

West Lothian

Mrs Irene Glen

Newlin Bailiff JW  ShCM

Calikes

Group 3

Apr 10th

Hound Association of Scot. Ch

 Jeff May

Newlin Victor of Salenko JW ShCM

Bailey

-

11th

Cambuslang

Mr John Clark

Newlin Bailiff JW  ShCM

Calikes

Group 2

11th

Ross & Cromarty

Mrs Carole Wood

Carvaha Solitaire

Matthew

Group 3

18th

Perthshire

Mr Ron Parker

---------------------

 

 

18th

Selkirk & District

Mr Roger Crooks

Longdalefarm Archie ShCM

Ravell

-

24th

Clackmannanshire

Mr Coddington

Ardvreck Caerlaverock von Dapperdawg

Kelly

Group 1

24th

Drongan & District

Mr Aird

---------------------

 

 

May 8th

Kirkcaldy & District

Mrs M.A. Holder

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

-

16th

Cumnock & District

Jim Linden

Balgowan Tiger Lily

Calikes

Group 4

23rd

SKC (Photos)

Roger Henningsson-Dundas

Serenaker Trial By Magic

Cuthill

-

29th

Carluke

Mr G Hargraves

Bruadair Innse

Linden

Group 3

29th

Banff, Moray & Nairn

Fiona MacDonald

Serenaker Trial By Magic

Cuthill

Group 2

Jun 5th

Livingston

Mrs S.M. Marshall

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

-

6th

Rutherglen

Miss H Wayman

Newlin Bailiff JW  ShCM

Calikes

Group 3

 12th

Dundee

Gary Clacher

Serenaker Trial By Magic

Cuthill

-

13th

St Andrews, Cupar & Dist.

Mr R.F. Morrison

Newlin Bailiff JW  ShCM

Calikes

Group 3

19th

Scottish Beagle Club Champ

Wal Westren

Bayard Better By Design

Jackson

-

20th

Border Union Hounds

Mr J Robertson

Dialynne Minx

Spavin

Group 3

Jul 3rd

Bon Accord

Mr Robert Dunlop

Serenaker Trial By Magic

Cuthill

-

4th

Hawick & District

Mrs A Sharpe

---------------------

 

 

10th

Caithness

 

---------------------

 

 

10th

Greenock & District

Mrs Elizabeth Third

Newlin Zoe of Finmorlan

MacDonald

-

11th

Hound Association of Scot. Limit

Mrs Jane Maxwell

Misken Wee Brammer

Clacher

-

18th

Fife

 

---------------------

 

 

31st

Highland

Miss A Morton

Carvaha Solitaire

Matthew

Group 2

Aug 1st

Kirkcaldy & District

Ms Lisa Stocks

Bruadair Dealaidh  JW  ShCM

Linden

B.I.S.

1st

Turriff

Mrs Jane Maxwell

Redcap Moonlight Serenade at Carvaha

Matthew

Group 3

7th

Falkirk & District

Kristen Theobald

Dapperdawg Heart Of Kaos JW

Hill

Group 2

14th

Tayside, Lochee & District

Mr C Wells

Misken Rhum at Winthank

Lawson

-

14th

Upperward of Lanarkshire

Mrs Sheila McDonald

Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

MacDonald

-

21st

Larkhall & District

Drew Littlejohn

Dapperdawg Heart Of Kaos JW

Hill

Group 3

28th

S.K.C.       Results

Mairi Brown

Bruadair Dealaidh  JW  ShCM

Linden

-

Sep 4th

Irvine

Mrs L McNaughton

---------------------

 

 

5th

Perthshire

Mrs S. Caldow

Dapperdawg Island Mist

Hill

Group 4

11th

Lothian

Miss L Moir

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

Group 4

12th

Annnandale

Mr Peter Howard

Newlin Anchor Chief

Watson & Fallon

Group 2

12th

Lochaber

Mrs A Skelley

Redcap Moonlight Serenade at Carvaha

Matthew

Group 2

25th

Dumfries & Galloway

-

No Beagle Classes - Group judge Mrs Ellen Baird

-

-

26th

Angus & Kincardineshire

Mrs CF Lees

Rhiconich Glenda

Findlay

Group 3

26th

Selkirk

Mrs D. Montgomery

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

Group 2

Oct 9th

Scottish Beagle Club Open

Denys Conway

Newlin Victor of Salenko JW ShCM

Bailey

-

9th

Paisley & District

Mr I Halbert

Bruadair Lag An Rata

Linden

-

10th

Hound Association of Scot. Open

Ms K Peterson

Rhiconich Chico

Findlay

-

17th

Hamilton

Mr E Webster

Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

MacDonald

Group 3

17th

Galashiels & Border

Mr Bob Cross

Newlin Anchor Chief

Watson & Fallon

Group 3

24th

Kirkintilloch, Lenzie & District

Mr Keith Nathan

Giggling Gossip at Carvaha

Matthew

-

30th

Drongan

Mr R S Parker

Fallowfield Duce of Finmorlan

MacDonald

-

30th

Banff, Moray & Nairn

Mrs Irene Glen

Giggling Gossip at Carvaha

Matthew

RBPIS

Nov 14th

East of Scotland

Mr A Easdon

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

-

20th

Catrine

Ms G Hutcheson

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

-

21st

L.K.A. of Scotland

Ms A Fox

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

Group 3

27th

Land O Burns

Lorna Binks

Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM (AVNSC)

MacDonald

Group 1

28th

Clydebank

Mrs Fran Mitchell

Ardvreck Caerlaverock von Dapperdawg

Kelly & Brannan

Group 1

Dec 4th

West Lothian

Mr A Hunter

Show cancelled due to weather

 

 

5th

Greenock & District

Ms Chris Holmes

Show cancelled due to weather (?)

 

 

19th

Cambuslang

Mrs H Gilpin

Newlin Anchor Chief

Watson & Fallon

Group 1

27th

Livingston

Miss G Lawless

Ardvreck Caerlaverock von Dapperdawg

Kelly & Brannan

Group 2