web page hit counter
BuiltWithNOF
SBC Champ Show 2004

SCOTTISH BEAGLE CLUB CHAMPIONSHIP SHOW

Saturday 3rd April 2004     Entry - 144 dogs

JUDGE - MRS  GEORGINA KEMP (Timamso)

BEST IN SHOW

JANFREY CHADWICK

DOG C.C

JANFREY CHADWICK

RES. DOG C.C

DUFOSEE ARCHER

BITCH C.C.

RIVENLEA NUTMEG

RES.BITCH C.C.

BARRVALE WHYNOT

 

 

BEST PUPPY IN SHOW

JANFREY CHADWICK

 

 

BEST VETERAN

CH. WHITEWILLOW ROSPER


 

 

 

 

 

 


DOGS

VETERAN

 

 

1

CH. WHITEWILLOW ROSPER

( Walker)

2

CH.ANNAVAH POLITICIAN

( Havard)

3

SABINHAY SPORRAN

(Goldberg & Nicholson)

4

CH. CLIFFMERE QUADRANT

(Hall)

5

 

 

MINOR PUPPY

 

 

1

NEDLAW SALAMANDER

(Walden)

2

SPARROWGILL STRIDER

(Close)

3

NICTONEY WOODPECKER

(Firth

4

SERENAKER WHAT’S IT ALL ABOUT

(Parker & Stevens)

5

CHARTERWOOD TANGLER

(Philpott)


PUPPY

 

 

1

JANFREY CHADWICK

(May)

2

NEDLAW SALAMANDER

(Walden)

3

DIALYNNE SHELAFT WOOLLY WILLEWIN

(Spavin & Tranter)

4

NICTONEY WOODPECKER

(Firth)

5

BENNAE USHER

(Hawley)

JUNIOR

 

 

1

CLIFFMERE TACKLER

(Hall)

2

ROSSGAY RIGSBY

(Haslam)

3

BENROMA BLACK MAGIC

(Cuthill)

4

FLURRIES BRIGAND

(Parkin)

5

INSCHWOOD RENDITION

(Finch)

NOVICE

 

 

1

NICTONEY WOODPECKER.

(Firth)

2

SERENAKER WHAT’S IT ALL ABOUT

(Parker and Stevens)

3

BENNAE USHER

(Hawley)

4

COVENANT LUCKY DEVIL

(Matthew)

5

CRAIGMOUNT SATURN

(Purves)

GRADUATE

 

 

1

ROSSGAY RIGSBY

(Haslam)

2

BENROMA BLACK MAGIC

(Cuthill)

3

INSCHWOOD RENDITION

(Finch)

4

NEWLIN NIGHTJAR

(Calikes & Bradley)

5

SPARROWGILL GINGER PUD

(Close

POST GRAD.

 

 

1

RAIMEX THEO JW

(Brown)

2

RIVERSONG ANDROMEDA

(Roberts)

3

ANNAVAH GALLANT AT CACHALOT

(Bell)

4

NORCIS MIGHTY QUINN

(Barr)

5

SPARROWGILL GINGER PUD

(Close)

LIMIT

 

 

1

ROSSGAY RUFFIAN

(Haslam)

2

MACALL HIGHLANDER AT BRUADAIR

(Linden)

3

NEWLIN KINGSLEY BY CLIFFMERE

(Hall)

4

MINGUS KEYBOARD AT SHERCROFT imp

(Hunt & Norris)

5

RIVENLEA NORSEMAN

(Haddy)

OPEN

 

 

1

DIALYNNE MASTERPIECE

(Spavin)

2

KENZED WEAVER OF BONDLEA JW

(Hargrave)

3

BONDLEA FABLE JW

(Hunt)

4

MADIKA NUT CASE

(Arden)

5

AFRICADAWNS STARMAN AT CHARTERWOOD

(Close)

 

BITCHES

VETERAN

 

 

1

CH NICTONEY HOODWINK

(Firth)

2

WHITEWILLOW ROSABEL AT TUGAMBI

(Moses & Webber)

3

NORCIS GEN

(Parker)

4

NEWLIN ALMOND AT MADIKA

(Arden)

5

SERENAKER KIND OF MAGIC AT BENROMA

(Cuthill)

MINOR PUPPY

 

 

1

SERENAKER DEVIL WOMAN

(Parker & Stevens)

2

DAVRICARD DIDO

(Craig)

3

NICTONEY RHAPSODY

(Firth)

4

LYNDEX GEMINI

(Player)

5

 

 

PUPPY

 

 

1

VALSACRE CONCERTO AT SHERCROFT

(Hunt & Norris)

2

RAIMEX KIARA

(Brown)

3

JANFREY CRYSTAL

(May)

4

NICTONEY RHAPSODY

(Firth)

5

BENNAE UNITY

(Hawley)

JUNIOR

 

 

1

ANNAVAH JULIET

(Havard)

2

DAVRICARD DESMEDONA

(Craig)

3

BONDLEA FOOTSTEPS OF CASTERCHASE

(Rotchell)

4

ROSSPARK ROSELIE

(Holland)

5

TANNAHILL LEXI

(Binks)

NOVICE

 

 

1

SERENAKER DEVIL WOMAN

(Parker & Stevens)

2

VALSACRE CONCERTO AT SHERCROFT

(Hunt & Norris)

3

RAIMEX KIARA

(Brown)

4

BONDLEA FOOTSTEPS OF CASTERCHASE

(Rotchell)

5

NICTONEY RHAPSODY

(Firth)

GRADUATE

 

 

1

STORMPASTURE SHEER FOLLY

(Foster & Jones)

2

ROCAMAR SMILES AT MADIKA

(Arden)

3

INSCHWOOD REFLECTION

(Finch)

4

NEDLAW VIOLET

(Walden)

5

 

 

POST GRADUATE

 

 

1

BARRVALE WHYNOT

(Davies)

2

VALSACRE TROIKA AT AWRERIDGE JW

(Warner)

3

ROCAMAR SMILES AT MADIKA

(Arden)

4

MOLESEND MITZI

(Goldberg & Nicholson)

5

ANNAVAH GOES BANANAS

(Havard)

LIMIT

 

 

1

RIVENLEA NUTMEG

(Haddy)

2

FALLOWFIELD DELILAH

(Lewis)

3

JULEMARK SIREN

(Henningsson-Dundas)

4

DAVRICARD DULCIE

(Craig & Williams)

5

ANNAVAH GABRIELLE

(Havard)

OPEN

 

 

1

CH FALLOWFIELD FLOSSIE

(Lewis)

2

CH COACHBARN COBWEB

(Davies)

3

CH NEWLIN KELSEY

(Calikes & Bradley)

4

CH ANNAVAH GRETEL

(Havard

5

VALSACRE ELEGY

(Hargrave)

RETURN TO SHOW RESULTS