web page hit counter
BuiltWithNOF
2011 Scottish Show Results

If you or your dog are in any photographs you are unhappy with being published then please contact the webmaster to have it removed immediately.

Date

Show

Judge

Best of Breed

Owner

Further awards

Jan 3rd

Kilmarnock

Debbie Linden

Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

MacDonald

Group 3

8th

Paisley

Mr Frank Borg

Newlin Anchor Man

McCourtney

?

15th

Bon Accord

Michelle Kingsland

Rhiconich Kyle

Findlay

Puppy G1

29th

Kirkintilloch

Mrs Sue Briant

Dapperdawg Forbidden Isle

Kelly & Brannan

Group 4

Feb 5th

Caledonian

Mrs Jill Cross

Ardvreck Caerlaverock von Dapperdawg

Kelly & Brannan

Group 3

12th

Rutherglen

Mrs M Head

Ardvreck Caerlaverock von Dapperdawg

Kelly & Brannan

Group 3

13th

Coatbridge, Airdrie & District

Ms L Wilson

Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

MacDonald

Group 2

19th

Upperward of Lanarkshire

Mrs Eve Hamilton

Bruadair Lag-An-Rata

Linden

PG1 / Gp4

26th

Irvine & District

Miss A Morton

Bruadair Lag-An-Rata

Linden

PG1 / Gp4

27th

Catrine

Ms J Morris

Ardvreck Caerlaverock von Dapperdawg ShCM

Kelly & Brannan

Group 4

Mar 6th

East of Scotland

Mr Hardie

Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

MacDonald

-

 19th

Clydebank & District

Fiona MacDonald

Rhiconich Glenda

Findlay

Group 4

27th

West lothian

Claire Clark

Newlin Flint

Calikes

Group 2

Apr 9th

Hound Assoc of Scotland Champ

Mr R Sadler

Fallowfield Royal Rupert

Lewis

-

10th

Cambuslang

Mr P Broadbent

Bruadair Lag-An-Rata

Linden

Group 1

10th

Ross & Cromarty

Mr G Dowdy

Redcap Moonlight Serenade at Carvaha

Matthews

RBIS

17th

Perth

Mr Tom Johnston

Dapperdawg Forbidden Isle

Kelly & Brannan

Group 1

23rd

Drongan

Mr J McLeod

Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

MacDonald

Group 4

24th

Selkirk

Lynn Bailey

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

-

30th

Clackmannanshire

Mr P McFarlane

Bruadair Lag-An-Rata

Linden

-

May 14th

Kirkcaldy

No beagle classes

-----------------

 

 

15th

Cumnock

Mr J.T. Jepson

-----------------

 

 

15th

Falkirk

Richard Ravell

Newlin Flint

Calikes

Group 1

20th

S.K.C.

Mrs Daphne Ayland

Serenaker Hey Jude

Parker & Stevens

-

28th

Banff, Moray & Nairn

Ms H Adams

Sabinhay Fairmaid

Hartland

Group 4

Jun 4th

Livingston

Mrs D.E. Hunter

Bruadair Lag-An-Rata

Linden

-

5th

Rutherglen

Mr Robert Greaves

Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

MacDonald

Group 4

11th

Dundee

Ms E McKnight

Rhiconich Kirk

McGiffen

-

12th

St.Andrews, Cupar & District

Mr Derek Sharpe

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

-

18th

Border Union Hounds

Marina Walker

Newlin Victor of Salenko JW ShCM

Bailey

 

19th

Scottish Beagle Club Champ

Hazel Deans

Shercroft Pioneer at Summerlily

Burrows

-

Jul 3rd

Hawick & District

Mrs M. Bolton-Lockart

Bruadair Lag-An-Rata

Linden

Group 3

3rd

Bon Accord

Mrs A Skelton

Redcap Moonlight Serenade at Carvaha

Matthews

-

9th

Caithness

No beagle classes

-----------------

 

 

9th

Greenock & District

Miss Jemma McCarthy

Bruadair Lag-An-Rata ShCM

Linden

Group 1

10th

Hound Association of Scot. Limit

Gary Clacher

Bruadair Lag-An-Rata ShCM

Linden

RBIS

17th

Fife

Miss Hutcheson

Rhiconich Kirk

McGiffen

-

24th

Annandale

Mrs D. Hardie

Bruadair Lag-An-Rata ShCM

Linden

Group 1

30th

Highland

Mrs L. MacKenzie

Bruadair Lag-An-Rata ShCM

Linden

Group 1

30th

Kilmarnock

 

-----------------

 

 

31st

East of Scotland

Mrs Randall

Newlin Anchor Chief AW(B), ShCM

Fallon & Watson

-

31st

Turriff

Mr W. Moore

-----------------

 

 

Aug 7th

Falkirk

Mr J. Cowie

Bruadair Lag-An-Rata JW ShCM

Linden

Group 2

13th

Upperward of Lanarkshire

Mrs Sandra Johnston

Bruadair Lag-An-Rata JW ShCM

Linden

-

13th

Tayside, Lochee & District

Mrs Kathy Bouch

Rhiconich Kirk

McGiffen

Group 1

20th

Larkhall & District

Mrs M. Gardner

-----------------

 

 

28th

S.K.C.    

Tim Jones

Ger Ch Newlin Breeze JW

Kocur

-

Sep 3rd

L.K.A. Scotland

 

Rhiconich Kirk

McGiffen

-

4th

Perthshire

Mrs S Blackmore

Bruadair Lag-An-Rata JW ShCM

Linden

-

10th

Irvine & District

Mr Stuart Payne

-----------------

 

 

10th

Lothian

Marg. Pocklington-Hall

Bruadair Lag-An-Rata JW ShCM

Linden

Group 1

11th

Lochaber

Mrs P. Mottershaw

Carvaha Solitaire

Matthews

Group 3

25th

Selkirk & District

Mr Ian Halbert

Bruadair Lag-An-Rata JW ShCM

Linden

Group 4

25th

Angus & Kincardineshire

Mrs Sandra Johnston

-----------------

 

 

25th

Dumfries & Galloway

Alf Wood

Longdalefarm Archie ShCM (from AVNSC)

Ravell

Group 3

Oct 8th

Scottish Beagle Club Open

Julie Woodcock

Serenaker Trial By Magic

Cuthill

n/a

9th

Hound Assoc. Scotland Open

Dick Morrison

Newlin Hattie

Calikes

n/a

16th

Hamilton

Lorna Binks

Bruadair Lag-An-Rata JW ShCM

Linden

Group 2

16th

Galashiels & Border District

Mr David Robbins

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

Group 2

22nd

Drongan & District

Mr Clark

-----------------

 

 

23rd

Kirkintilloch

Mr Joe McDade

Newlin Hattie

Calikes

-

29th

Greenock

Mr David Howarth

Bruadair Lag-An-Rata JW ShCM

Linden

Group 3

Nov 19th

Catrine

No beagle classes

-----------------

 

 

26th

Land O’ Burns

No beagle classes

-----------------

 

 

27th

Clydebank

Mrs Fran Mitchell

Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

Deans

-

Dec 3rd

West Lothian

Mr A Hunter

Serenaker S’ogni D’oro

Bennett

-

18th

Cambuslang

Ms A. Fox

Bruadair Lag-An-Rata JW ShCM

Linden

Group 2

27th

Livingston

Mr A. Littlejohn

Tannahill Jet Black

Binks

-