web page hit counter
BuiltWithNOF
SBC Open Show 2013

Click on Judge’s photo to read his critiques

SCOTTISH BEAGLE CLUB OPEN SHOW

Sunday 6th October 2013     Entry - 49 dogs /65 entries

JUDGE - Mr Dick Morrison (Bowerswell)

Main Awards

Best In Show & Best Dog

MOLESEND KAFTAN JW

Reserve B.I.S. & Reserve Best Dog

SERENAKER OTHELLO JW

Best Bitch in Show

RODDWOOD MELODY

Best Puppy in Show

NEWLIN KESTREL

Best Veteran in Show

MOLESEND DOLERITE OVER BARUGHGREEN

Best in Show           Reserve B.I.S.             Best Bitch                        Best Puppy             Best Veteran

CLASS

FIRST

SECOND

Veteran Dog (7,2a)

  1. Walker’s Molesend Dolerite over Barughgreen
                    
(Best Veteran in Show)

  2. Cuthill’s Ch Serenaker Trial By Magic

  3. Walker’s Molesend Magician at Barughgreen

  4. Bennett’s Newlin Skipper

 

Minor Puppy Dog - No Entries

 

 

Puppy Dog (1)

  1. Calikes’ Newlin Kestrel (BPIS)

 

Junior Dog (1)

  1. Calikes’ Newlin Kestrel (BPIS)

 

Post Grad Dog (4)

  1. Goldberg’s Molesend Kaftan JW (Best in Show)

  2. Wood’s Marada Bright Star

  3. McGiffen’s Rhiconich Kirk

  4. Ravell’s Tungri Pioneer

                                       Limit Dog (4)

1. Starbrook’s Koorbrats Watchful

2. McGiffen’s Fallowfield Dominic

3. Walker’s Molesend Magician at Barughgreen

4. Calikes’ Franjean N Newlin’s Team Spirit

 

                                     Open Dog (5,1a)

1. Cuthill’s Serenaker Othello JW
                  
(Reserve Best in Show)

2. Baileys Ch Newlin Victor of Salenko JW ShCM

3. Kingsland & Matthew’s Semeru Gadabout to Redcap                                              ShCM

4. Bennett’s Newlin Walnut

                                                                      

                               Veteran Bitch (6,2a)

1. Butter & Theobald’s Orchidvale Angelica of Breskar                                         ShCM

2. Paton’s Craigmount Time Will Tell

3. Wood’s Marada Venus

4. Walker’s Sabinhay Philigree at Barughgreen

Minor Puppy Bitch - No Entries

 

 

                                 Puppy Bitch (4)

1. Bailey’s Newlin Kismet for Salenko                                                    (Best Puppy Bitch)

2. Goldberg’s Sabinhay Nightfall

3. Matthew’s Carvaha Gold Digger

4. Ravell’s Tungri Charmy’s Girl

                             Junior Bitch (7,2a)

1. Woodcock’s Roddwood Melody (Best Bitch)

2. Goldberg’s Molesend Madeira

3. Cuthill’s Benroma Royal Design

4. Alexander’s Stormpasture Trump Hand

 

                 Post Graduate Bitch (11,2a)

1. Woodcock’s Roddwood Melody (Best Bitch)

2. Goldberg’s Molesend Kashmir JW                                                        
3. Bennett’s Serenaker Sogni D’ Oro

4. Cuthill’s Carvaha Solitaire ShCM

 

                               Limit Bitch (7,3a)

1. Bennett’s Serenaker Sogni D’ Oro

2. Butter & Theobald’s Brigam Lace Stockings of                                                   Breskar

3. Walker’s Sabinhay Philigree at Barughgreen

4. Murphy’s Brydea Blackberry of Fallowfield

                               Open Bitch (3,1a)

1. Goldberg’s Newlin Chalice at Molesend JW
                        
(Reserve Best Bitch)

2. Walker’s Sabinhay Philigree at Barughgreen

Winner of Brace Suzanne McGiffen