web page hit counter
BuiltWithNOF
SBC Open Show 2012

                   THE SCOTTISH BEAGLE CLUB OPEN SHOW

                           Saturday 6th October 2012     Entry - 41 dogs, 54 entries

                                     JUDGE - Kristen Theobald (Breskar)

                                                         Main Awards

   Best In Show & Best Dog            CH SERENAKER TRIAL BY MAGIC
   Reserve B.I.S. & Best Bitch          NEWLIN HATTIE
    B.P.I.S. (& Reserve Best Bitch)   GEMPENI FLOWER GIRL
 
  B.V.I.S.                                            SABINHAY FAIRMAID
                                                        
                                                            
CRITIQUES

           Best in Show                         Reserve Best in Show            Best Puppy in Show                   Best Veteran in Show

CLASS

FIRST

SECOND

Veteran Dog (3)

  1. Binks’ Ch Tannahill Leuka

  2. MacDonald’s Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

  3. Walker’s Molesend Dolerite over Barughgreen

Minor Puppy Dog (1)

  1. McGiffen’s Fallowfield Master Domenik

 

Puppy Dog (1)

  1. Goldberg’s Molesend Kaftan (Best Puppy Dog)

 

Junior Dog (3)

  1. Cuthill, Parker & Stevens’ Serenaker Othello

  2. Goldberg’s Molesend Kaftan

  3. Binks’ Tannahill Blackjack

Post Graduate Dog - No Entries

 

 

Limit Dog (5)

1. Calikes’ Newlin Flint JW (Reserve Best Dog)

2. Brannan’s Dapperdawg Forbidden Isle at Benruadh

3. Walker’s Molesend Dolerite over Barughgreen

4. McGiffen’s Rhiconich Kirk

5. Lawson’s Misken Rhum at Winthank

Open Dog (4)

1. Cuthill’s Ch Serenaker Trial by Magic (Best Dog, Best in Show)

2. Miller’s Millmar Secret Agent

3. Fraser’s Misken Lewis at Wyvisview

4. Lawson’s Misken Rhum at Winthank

                                                                       Newlin Flint JW (Reserve Best Dog)                         Ch Serenaker Trial By Magic (Best Dog)           Molesend Kaftan (Best Puppy Dog)

 

 

 

Veteran Bitch (3)

1. Hartland’s Sabinhay Fairmaid (Best Veteran in Show)

2. Clacher’s Misken Querida JW

3. Clacher’s Misken Marina

Minor Puppy Bitch (4)

1. Deans’ Gempeni Flower Girl (Reserve Best Bitch & Best Puppy in Show)

2. MacDonald’s Finmorlan Symphony

3. Johnston’s Tannahill Electra

4. Bink’s Tannahill Eve

Puppy Bitch (6,2a)

1. Dean’s Gempeni Flower Girl

2. Goldberg’s Molesend Kashmir

3. Brannan’s Ardvreck Journey to Benruadh

4. Bink’s Tannahill Constance

Junior Bitch (7)

1. Goldberg’s Molesend Kashmir

2. Morrison’s Newlin Iona

3. Bennett’s Serenaker Sogni D’Oro

4. Hartland’s Newlin Inkspot

5. Fraser’s Wyvisview Myrtle Beach

Post Graduate Bitch (8,1a)

1. Hill’s Dapperdawg Island Mist

2. Morrison’s Newlin Iona

3. Cuthill’s Benroma Made By Magic

4. Bennett’s Serenaker Sogni D’Oro

5. Walker’s Sabinhay Philigree

Limit Bitch (4)

1. Calikes’ Newlin Hattie (Best Bitch & Reserve Best in Show)

2. MacDonald’s Newlin Zoe of Finmorlan

3. Walker’s Sabinhay Philigree

4. Clacher’s Misken Wee Brammer

Open Bitch (3,1a)

1. Deans’ Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

2. Sanford’s Tannahill Miss Sunshine at Nosirrom

      

   Newlin Hattie( Best Bitch)                        Gempeni Flower Girl (Best Puppy Bitch & Reserve Best Bitch)                       Chris Hartland with Best Brace