web page hit counter
BuiltWithNOF
SBC Open Show 2008

                   THE SCOTTISH BEAGLE CLUB OPEN SHOW

                                 Saturday 27th September 2008     Entry - 73 dogs

                                     JUDGE - Miss Kathleen Parkin (Flurries)

                                                         Main Awards

   Best In Show & Best Bitch        ROSSGAY ROUSKA AT RODDWOOD
   Reserve B.I.S. & Best Dog        FALLOWFIELD FUSION OF FINMORLAN JW ShCM
  B.P.I.S.                                         NEWLIN YANNIS
  
B.V.I.S.                                       CH & IR CH GEMPENI WILDFLOWER

         Best Dog & RBIS                            Best in Show              Best Puppy           Best Veteran

Veteran Dog

1st  Hargrave’s Ir Ch Kenzed Weaver of Bondlea JW

2nd Arden’s Ch Madika Nut Case

Minor Puppy Dog

1st  Calikes and Bradley’s Molesend Busy at Newlin

2nd  Calikes and Bradley’s Molesend Busking at Newlin

Puppy Dog

1st  Calikes and Bradley’s Molesend Busy at Newlin

2nd  Calikes and Bradley’s Molesend Busking at Newlin

Junior Dog

1st  Ravell’s
Longdalefarm Archie

2nd  Linden’s
Bruadair Fobhannan

Post Graduate Dog

1st  Bailey’s Kyledam Cedar
Douglas from Salenko

2nd  Walker’s Molesend Magician at Barughgreen

Limit  Dog

1st  MacDonald’s Fallowfield
 Fusion of Finmorlan JW ShCM

2nd  Purves’
Craigmount Saturn ShCM

Open Dog

1st  Bailey’s
Newlin Victor of Salenko JW

2nd  Linden’s
Bruadair Buadhmhor ShCM

3rd Dixon’s
Longdalefarm Buffalobill

3rd Linden’s
Bruadair Fobhannan

4th Clark’s
Geclanjo Thorvald

3rd Burton’s
Black Guiness Bob

3rd Hill’s Ardvreck Caerlaverock
von Dapperdawg

4th MacDonald’s
Fallowfield Duce of Finmorlan

3rd Robert’s Riversong Andromeda at Borest

4th Lawson’s
Misken Rhum at Winthank

3rd Walker’s Molesend Dolerite
over Barughgreen

4th Bennett’s
Newlin Skipper

                         Best Dog
 Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM

         Reserve Best Dog
  Newlin Victor of Salenko JW

         Best Puppy Dog
 Molesend Busy at Newlin

Veteran Bitch

1st  Deans’
Ch & Ir Ch Gempeni Wildflower

2nd  Ardens’
Newlin Almond at Madika

Minor Puppy Bitch

1st  Lomax’s
Seiont Morwenna of Lowyck

2nd  Ardens’
Barterhound Rosebud at Madika

   Puppy Bitch

3rd Lennard’s Kernebridge Kittiwake of Butterow

4th Hall’s
Excitat Jessica of Barterhound

3rd Goldberg’s
Molesend Butterfly

4th Lennard’s
Butterow Linnet

1st  Calikes and Bradley’s
Newlin Yannis

2nd Foster and Theobald’s
Emzibob’s Honeybun at Stormpasture

3rd MacDonald’s
Newlin Zoe of Finmorlan

4th Lomax’s
Seiont Morwenna of Lowyck

   Junior Bitch

1st  Deans’
Barterhound Bouquet for Gempeni

2nd Hall’s
Carvaha Monopoly at Covenant

3rd Stewart’s
Dufosee Femme Fatale at Dughallmor

Post Graduate Bitch

1st  Deans’
Barterhound Bouquet for Gempeni

2nd Paton & Doran’s
Craigmount Time Will Tell

   Limit Bitch

3rd Walker’s
Sabinhay Philigree at Barughgreen

4th Goldberg’s
Molesend Smokescreen

1st  Woodcock’s
Rossgay Rouska at Roddwood

2nd  Hargrave’s
Valsacre Chamois JW

3rd Butter & Theobald’s
Orchidvale Angelica of Breskar ShCM

4th Purves’
Craigmount Splendour

   Open Bitch

1st  Calikes and Bradley’s
Newlin Rachel JW

2nd Warner’s Ir Ch Valsacre Troika to Awreridge JW ShCM

3rd Woodcock’s
Roddwood Bunting

4th Goldberg’s
Sabinhay Phantasy

               Best Bitch
 Rossgay Rouska at Roddwood

   Reserve Best Bitch
    Newlin Rachel JW

     Best Puppy Bitch
       Newlin Yannis

Best Junior Handler 12-16 years and overall winner was Shannon Goldberg (left) while Morven MacDonald won the 6-11 years section. Both are pictured with JH judge Grace Purdie.
 

Craig Paton with Best Brace