web page hit counter
BuiltWithNOF
SBC Championship Show 2019

SCOTTISH BEAGLE CLUB CHAMPIONSHIP SHOW

Sunday 16th June 2019     Entry - 112 dogs /133 entries

JUDGE :Nicky Firth (Nictoney)

Main Awards

Best In Show & B.C.C.

CH ANNAVAH KNICK KNACK

Reserve B.I.S. & R.B.C.C.

CHEQUERS COUNTESS MARY MIT JULEMARK (IMP DEN)

 Dog C.C. & B.O.S.

REDCAP THE PATRIOT

Reserve Dog  C.C. 

ANNAVAH PHEONIX

Best Puppy in Show

 DAVRICARD JACOB (AI)

Best Veteran in Show

CH ANNAVAH GINNY

Click here for critiques

Dogs

photos courtesy of Gary and Fiona - as with all photos on this site, please do not copy without permission

Veteran Dog  (6,1) 

 1 Ch Molesend Kaftan JW ShCM
 
Kelseva Greatest Day
 3 Bondlea Layman
 
4 Semeru Gadabout to Redcap (Imp Aus)
 5 Newlin Anchor Chief AW(s) ShCM
 

MPD (6)

 1 Davricard Jacob (
BPIS)
 2 Julemark Luther
 3 Hayapark Gershwin
 
4 Newlin Quick Step at Hardexspen
 
5 Rhiconich Domino

PD (4)

 1 Davricard Joshua
 2 Hayapark Gershwin
 3 Sparrowgill Smarty
 4 Newlin Quick Step at Hardexspen
 

JD (1)

 1 Kelseva All Or Nothing 
 

 

ND (2)

 1 Kelseva All Or Nothing
 2 Beagleboys Mister Farenheight
 

GD (3)

 1 Nedlaw Trumpeter with Maplelayne 
 2 Finmorlan Rufus
 
Beagleboys Mister Farenheight
 

 

PGD (7)

 1 Newlin Perth at Molesend JW
 2 Finmorlan Rufus
 
Rhiconich Jarvis
 
4 Fallowfield Interesting
 
5 Fallowfield Evolution at Hardexspen ShCM

LD (7)

 1 Redcap The Patriot (
DCC & BOS)
 
Annavah Pheonix (
RDCC)
 
3 Newlin Preston to Clairdale JW
 
4 Cliffmere Mindful of Shercroft JW
 
5 Rhiconich Rhys

OD (5,1)

 1 Davricard Harlequin
 2 Ch Nedlaw Benedict with Maplelayne JW
 3 Ch Rosanka Nolte
 4 Ch Shercroft Apollo JW ShCM
 

Best Dogs

Bitches

John and Clare Snedden after being presented with the Craigmount and Scottish Beagle Club Beagle of the Year trophies for 2018 and above is the Best Junior Handler at our Champ Show, right, and runner up left.

Veteran Bitch (12,1)

1   Ch Annavah Ginny (
BVIS)
Raimex Rowanberry JW
Shercroft Duchess JW ShCM
4 Ch Bayard Make Amends
 
5 Barterhound Begonia at Bedeway
 

MPB (5)

 1 Julemark Lolita (BPB)
 2 Shercroft Liberty
 
Annavah Candy Crush
 
4 Tannahill Look Lively
 
5 Blitzlilie Girl With No Name
 

PB  (4,1)

 1 Davricard Jazzmine 
 2 McCleesum Athi
 
Blitzlilie Girl With No Name
 

JB (8,2)

 1 Stormpasture Operetta
 2 Rosanka Midler
 
Annavah Lady Gaga
 
4 Divinebrae She’s On Fire
 
5 Bayard Never Ending Story

NB (5)

 1 Shercroft Liberty
 2 Dapperdawg Spritzen
 3 Kelseva Legally Blonde
 4 Blitzlilie Girl With No Name
 5 Rhiconich Helena
 

GB (8)

 1 Julemark Ariadne
 2 Molesend Tranquil
 3 Redcap Amelia Earhart
 4 Gempeni Ballet JW ShCM
 5 McCleesum Athi

PGB (12,1)

 1 Redcap Sherbert Pips for Brimbleway
 2 Hayapark Feather
 3 Bondlea Lucy JW
 4 Redcap Cleopatra
 5 Gempeni Ballet JW ShCM

LB (12,2)

 1 Chequers Countess Mary mit Julemark JW (Imp Den)                 (
RBCC)
 2 Stormpasture Nightcap
 3 Annavah Petal
 4 Dialynne Popcorn
 5 Raimex Reed Bunting

OB (5,1)

 1 Ch Annavah Knick Knack (
BCC)
 2 Ch Molesend Secret JW
 3 Ch Raimex Brittany JW
 4 Ch Davricard Honeybee
 

Best Bitches
Best In Show Line Up