web page hit counter
BuiltWithNOF
SBC Championship Show 2015

SCOTTISH BEAGLE CLUB CHAMPIONSHIP SHOW

Sunday 21st June 2015     Entry - 129 dogs /158 entries

JUDGE - Dogs : Mrs Wendy Hall (Cliffmere)

Main Awards

Best In Show & B.C.C.

CH BAYARD FORGET ME KNOT

Reserve B.I.S. & R.B.C.C.

REDCAP RIGHT ON

Dog  C.C.

JANFREY  OSBORN

Reserve Dog  C.C. 

NEDLAW BASIL

Best Puppy in Show

 DAVRICARD BALLAD

Best Veteran in Show

CH JULEMARK HUSSY

Click here for critiques

All photographs courtesy of Fiona Macdonald - please don’t copy without permission

Dogs

First                                                                                                                Second

Veteran Dog  (8,1a) 

 1 Parker & Stevens’ Ch & Ger Ch Serenaker
 2 Brannan’s Ch Ardvreck Caerlaverock von                   Dapperdawg ShCM
 
 3 Watson & Fallon’s Newlin Anchor Chief
 
4  Foster & Jones’ Ch Super Capricorn of Laurins      Empire at Stormpasture
 5 Fraser’s Misken Lewis at Wyvisview

MPD (5,2a)

 1 Hunt & Norris’ Shercroft Apollo
BPD
 2 Henningsson-Dundas’ Julemark Washington
 
3 May’s Janfrey Unwin

PD (6)

 1 Brannan’s Rosanka Nolte JW
 2 Kingsland’s  Redcap Wensleydale
 3 Hill’s Dapperdawg North Western
 4 Craig’s Davricard Brandon
 5 Walden & Thorntons’ Nedlaw Benedict with                 Maplelayne

JD (4,1a)

 1 Walden’s Nedlaw Basil

 2 Goldberg’s Molesend Orlando

 3  Jones & Jepson’s Eardley Stew Pendous

ND (3)

 1 Hunt & Norris’ Shercroft Apollo
 2 Kingsland’s  Redcap Wensleydale
 3 Walden & Thorntons’ Nedlaw Benedict with               Maplelayne
 

GD (6,1a)

 1 Walden’s Nedlaw Basil
RDCC
 2 Goldberg’s Molesend Orlando
 3 Jackson’s Bayard Follow The Trail
 4 Brown & Ford’s Raimex Barnaby
 
5 Jones’ Clairdale Caesar
 

 

PGD (9,2a)

1  Hargrave’s Barterhound Tudor for Valsacre
2  Ambridge’s Bondlea Legion JW
3  Brannan’s Dapperdawg Forbidden Isle at                   Benruadh
4  McBain & Stevens’ Bondlea Layman
5  McGiffen’s Rhiconich Kirk

LD (6)

1  Tofts’ Jarrowley Dashwood
2 Burrows’ Baldev Hells Angel
3  Dawson & Goodall’s Janfrey Randle upon                  Rundle JW ShCM
4  Davies’ Stormpasture Trumps Image
5  Roderick’s Barterhound Garrison

OD (10)

 1 May’s Janfrey Osborn
DCC
 2 Walden & Thornton’s Ch Nedlaw Rupert with            Maplelayne JW
 3 Goldberg’s Molesend Kaftan JW
 4 Calikes’ Ch Newlin Kestrel JW ShCM
 5 Jackson’s  Bayard Hazel’s Beany

               Dog CC                             Reserve Dog CC            Best Puppy Dog        Best Veteran Dog

                 Junior Handling
      

6-11 years   1st   Ella Findlay
                    

12-16 years  1st   Lewis Fraser
                    

Best Junior Handler  Ella Findlay

Presented with their trophies for 2014 are Louise Bennnet (Craigmount Trophy winner for Serenaker S’ogni D’Oro at Tacomadream) and Liz Calikes’ (for Ch Newlin Kestrel JW ShCM who was Scottish Beagle Club Beagle of the Year)

Bitches

Veteran Bitch (8)

 1 Henningsson-Dundas’ Ch Julemark Hussy
BVIS
 2 Butters & Theobald’s Orchidvale Angelica of               Breskar ShCM
 3 Deans’ Ir Ch Barterhound Bouquet for Gempeni    JW ShCM
 4 Conway’s Bedeway Almond
 5 Powell’s Hayapark Aster

MPB (9)

 1 Platt’s  Charbonnel Image
 2 Calikes’ Newlin Mattie
 3 McGiffen’s Misken Fortuna at Ladybrow
 4 Rodderick’s Barterhound Gossip
 5 Platt’s  Charbonnel Inkling

PB  (8,2a)

 1 Craig’s Davricard Ballad
BPIS
 2 Firth’s Nictoney Polyanna
 3 Diamond & Carruther’s Southisle Sophia
 4 Hunt’s Bondlea Dove
 
5  Ravell’s Fallowfield Ada in Tungri

JB (11)

 1 Foster & Jones’ Stormpasture Juliette
 2 Burrows’ Summerlily Maid In Oz
 3 Calikes & Bailey’s Franjean Candlelight for               Salenko
 4 Fraser’s Wyvisview Snowdrop
 5 Walden’s Nedlaw Beryl

NB (11)

 1 Calikes’ Newlin Mattie
 2 Firth’s Nictoney Polyanna
 3 Goldberg’s’ Broadshore Vedette at Molesend
 4 Rhode’s Jessyd Shooting Star
 5 Roderick’s Barterhound Gossip

GB (10)

 1 Calikes & Bailey’s Franjean Candlelight for               Salenko
 2 Firth’s Rossut Volley at Nictoney
 3 Brown & Ford’s Raimex Brittany JW
 4 Ravell’s Tungri Charmys Girl
 5 Powell’s Hayapark Damson

PGB (14)

 1 Kingsland’s Redcap Right On
RBCC & RBIS
 2 Webster’s Moonjoon Lily Of The Valleys for             Houndcoast
 3 Foster & Jones’ Blue Karm’s Butterkist at                Stormpasture
 4 Deans’ Gempeni Flower Girl JW ShCM
 5 Roderick’s Barterhound Gem Stone

LB (8,2a)

 1 Parker & Stevens’ Serenaker Fashion
 2 Burrow’s Summerlily Raggy Doll
 3 Powell’s Hayapark Cowslip
 4 Jones’ Clairdale Willowmena ShCM
 5 Webster’s Moonjoon Sweet Nothings ShCM

OB (11,3a)

 1 Jackson’s Ch Bayard Forget Me Knot
BCC & BIS
 2 Hargrave’s Valsacre Vista JW
 3 Craig’s’ Davricard Moonlight
 4 Brown’s Raimex Rowanberry JW
 5 Binks’ Tannahill Maura

                 Bitch CC                           Reserve Bitch CC                 Best Puppy Bitch             Best Veteran Bitch

 Best in Show           Reserve Best in Show    Best Opposite Sex    Best Puppy in Show   Best Veteran in Show