web page hit counter
BuiltWithNOF
SBC Champ Show 2014

SCOTTISH BEAGLE CLUB CHAMPIONSHIP SHOW

Sunday 15th June 2014     Entry - 143 dogs /161 entries

JUDGES - Dogs : Mrs Barbara Roderick (Barterhound)
Bitches : Ms Patricia Sutton (Rossut)

Main Awards

Best In Show & B.C.C.

DAVRICARD MOONLIGHT

Reserve B.I.S. & D.C.C.

CH NEDLAW RUPERT WITH MAPLELAYNE JW

Reserve Dog  C.C. 

JARROWLEY DASHWOOD

Reserve Bitch C.C.

SERENAKER FASHION

Best Puppy in Show

 JANFREY RANDAL UPON RUNDLE

Best Veteran in Show

CH BAYARD GRAFTER

Photos G. Clacher. As with all photos on this website please do not copy without permission.

CLICK HERE FOR DOG CRITIQUES

First                                                                                                                Second

Veteran Dog  (10,3a) 

 1 Jackson’s Ch Bayard Grafter BVIS
 2 Walton’s Ch Riversong Haggai With Vigor
ShCM 
 3 Parker & Stevens Ch Serenaker Devil In Disguise 
 
4 Walker’s’ Molesend Dolerite over Barughgreen
 5 Lawson’s Misken Rhum at Winthank

MPD (6,1a)

 1 Player’s Lyndex Gone Postal
 2 Bell & Bakers’ Jarrowley Dreyfus for Alfadais
 
3 Bink’s Tannahill Maverick
 
4 Jones’ Clairdale Caesar
 
5 Ravell’s Tungri Peacekeeper

PD (10)

 1 Dawson & Goodall’s Janfrey Randal upon Rundle
BPIS
 2 Phillip’s Lanesend Segenhoe
 3 Brown’s Raimex Barnaby
 4 Findlay’s Rhiconich Alfi
 5 Henningsson-Dundas’ Julemark Trueman

JD (2)

 1 Christie’s Benroma Brabanzio
 2 Stewart’s Dughallmor Oh Daddy
 

ND (4)

 1 Brown’s Raimex Barnaby
 2 Buga’s Macall Wallyb
 3 Christie’s Benroma Brabanzio
 4 McGiffen’s Fallowfield Master Domenik
 

GD (10)

 1 Kingsland’s Redcap Right Said Fred
 2 Carmichael’s Kernebridge Bombadier
 3 Calikes’ Newlin Kestrel JW ShCM
 4 Dawson’s Janfrey Randal upon Rundle
 
5 Phillip’s  Lanesend Segenhoe
 

 

PGD (12)

1 May’s Janfrey Osborn
2 Carmichael’s Kernebridge Bombadier
3 McBain & Stevens’ Bondlea Layman
4 Clifton’s Dialynne Forever Holmes at Lemoncroft
5 McCourtney’s Newlin Anchor Man

LD (10,2a)

1 Tofts’ Jarrowley Dashwood
RDCC
2 Calikes’ Franjean N Newlin’s Team Spirit
3 Goldberg’s Molesend Kaftan JW
4 Bartholomew’s  Fullcry Poacher
5 Arden’s It’s All About Me ShCM

OD (10)

 1 Walden & Thornton’s Ch Nedlaw Rupert with Mapleayne 
DCC & RBIS
 2 Cuthill, Parker & Stevens’ Serenaker Othello JW
 3 Hunt & Norris’ Shercroft Flinders JW ShCM
 4 Jackson’s Bayard Hazel’s Beany
 5 Parker & Steven’s Ch Serenaker Foxtrot

                 Junior Handling
         (JudgeFiona MacDonald)

6-11 years   1st   Ella Findlay
                    

12-16 years  1st   Lewis Fraser
                    

Best Junior Handler  Ella Findlay

Presented with their trophies for 2013 are Louise Bennnet’s Serenaker S’ogni D’Oro at Tacomadream (left, Craigmount Trophy winner) and Hazel Deans’ Gempeni Flower Girl JW ShCM (right, Scottish Beagle Club Beagle of the Year)

Veteran Bitch (8)

 1 Woodcock’s Ch Rossgay Rouska at Roddwood JW ShCM
 2 Powell’s Hayapark Aster
 3 Butters & Theobald’s Orchidvale Angelica of           Breskar ShCM
 4 Henningsson-Dundas’ Ch Julemark Hussy
 5 Pocklington-Hall’s Macall New Sensation ShCM

MPB (9)

 1 Parker & Stevens’ Serenaker Fashion BPB & RBCC
 2 Ravell’s Tungri Shooting Star
 3 Tofts’ Jarrowley Dazzle
 4 Findlay’s Rhiconich Caitlin
 5 Binks’ Tannahill Nevaeh

PB  (11,1a)

 1 Lewis’ Pondsanwood Ruby in Fallowfield 
 2 Brown’s Raimex Brittany
 3 Phillip’s Lanesend Sorrell
 4 Havard’s Annavah Olivia
 
5 Hill’s Dapperdawg Seven Of Nine

JB (10,3a)

 1 Kingsland’s Redcap Right On
 2 Coate’s Gladstyle Mad About Me
 3 Bartholomew’s Fullcry Walnut
 4 May’s Janfrey Pollyanna
 5 Player’s Uproar The Vineyard Guard at Lyndex

NB (10)

 1 Platt’s Charbonnel Royal Ruby
 2 Lewis’ Fallowfield Grace
 3 Binks’ Tannahill Maura
 4 Brown’s Raimex Brittany
 5 Phillip’s Lanesend Sorrell

GB (10,1a)

 1 Burrows’ Summerlily Raggy Doll
 2 Goldberg’s Molesend Madeira
 3 Jones’ Clairdale Bryanie
 4 Walton’s Dufosee Louisa with Vigor
 5 McBain & Stevens’ Redcap Bella Soreila

PGB (10)

 1 Craig’s Davricard Moonlight
BCC & BIS
 2 Havard’s Annavah Alpine
 3 Woodcock’s Roddwood Melody
 4 Morrison’s Newlin Iona at Bowerswell
 5 Binks’ Tannahill Ida

LB (14)

 1 Burrows’ Summerlily Secret Service
 2 Jackson’s Bayard Make Believe
 3 Havard’s’ Annavah Katrina
 4 Goldberg’s Molesend Kashmir JW
 5 Walton’s Ardvreck Ismelia

OB (12,3a)

 1 Craig’s Ch Davricard Martina
 2 May’s Janfrey Fame
 3 Parker & Stevens’ Serenaker Memphis Belle
 4 Jackson’s Ch Bayard Make Amends
 5 Walden’s Dufosee Devona by Nedlaw

 Best in Show & Best Bitch                             RBIS & Best Dog                         Best Puppy in Show                Best Veteran in Show